Kekin Kanssa - Kohti Joulua: Kantasolurekisteri ja jouluiloa vanhainkotiin
"Jos on pienikin mahdollisuus, että me voidaan auttaa jotakin ihmistä vakavan sairauden selättämiseen niin meidän mielestä siihen kannattaa kyllä tarttua"
Hyväntekeväisyyttä voi tehdä myös ilman rahallista panostusta, kuten Rebekka, Heta ja Essi Kekin Kanssa - Kohti Joulua -jakson esimerkeillään osoittavat.
Rebekka ja Kempeleen lukion kuoro veivät lämpimän joulutervehdyksen vanhuksille käydessään esittämässä kauneimpia joululauluja kempeleläisessä vanhainkodissa. Heta ja Essi puolestaan liittyivät Suomen Punaisen Ristin Veripalvelun ylläpitämään Kantasolurekisteriin. Veren kantasolujen siirtoa käytetän esimerkiksi leukemian hoidossa ja liittymällä rekisteriin lupaudut luovuttamaan kantasoluja niitä tarvitseville potilaille. Jokainen uusi rekisterin jäsen parantaa potilaiden mahdollisuuksia parantua, joten liity sinäkin!
#muntiimi #kekinkanssa #kohtijoulua #tehdäänhyvääyhdessä
- Luotu .